Gevşeme Egzersizleri

Yaptığımız egzersizler, belimizdeki ve omurgamızda ki zayıf kaslarımızı güçlendirir, daha iyi bir kasa sahip olmamızı sağlar. Ani hareketlerimizde, oluşabilecek tehlikeleri önlerler, hareket kabiliyetimizi arttırır ve mekanik yüklenmeyi azaltır.   Yanlış duruşlarımızı düzeltir, Ağrılarımızı azaltır. Kan Dolaşımımızı hızlandırır bel egzersizleri ve çeşitli egzersiz türleri. Egzersize başladıktan sonra, bırakmamalıyız çünkü düzenli ve uzun ömürlü bir egzersiz yapmaz isek faydasını göremeyiz. Sabahları 10 dakika veya 15 dakika, akşamları da aynı şekilde düzenli olarak yapılırsa en idealidir. Süre daha sonra uzatılabilir.
+ Sabahları yukarıda ki maddeleri uyguladıktan sonra 2-3 ay sonra düzenli olarak süreyi 10 dakikaya indirebiliriz.
+ Yaptığımız her egzersiz hareketini, sabah akşam 6 kez tekrar ederek başlayabilir, ve giderek arttırabiliriz.
+ Örneğin bir egzersiz'i yaparken yaptığımız sayıya göre değil, ne kadar iyi ve doğru yaptığımız bizim için daha önemlidir.
Eğer halsizlik, kas ağrıları oluyorsa vücudunuzda, bu durum 2-3 gün devam ederse egzersizleri daha yavaş bir tempo ile yapın. Bu Ağrılar zamanla geçer, Eğer geçmiyor ise 2-3 hafta süre zarfında mutlaka Doktorunuza Başvurun. Yatarken Ve yatak dan kalkarken kurallara uygun davranın. Egzersiz yaparken, en az  defa gevşeme pozisyonuna geçin.

                                                                      Gevşeme Pozisyonu
  Düz bir zeminde sırt üstü
uzanın,bel egzersiz, bel egzersizleri dizlerinizi bükün, baldırlarınızın altına 2 yastık koyun (yaklaşık 30 cm.) ve gevşeyin. 15 dakikalık egzersiz programında 2 kez toplam 5 dakika gevşeyin.

                                                                  
Yatarken Yataktan Kalkar iken
  Önce yatağın
kenarına yanaşıpbel egzersizi yan dönün, bacaklarınızı karnınıza doğru çekip kıvırın, bacaklarınızı aşağıya doğru sallandırırken dirseğinizden kuvvet alarak oyalanmadan doğrulun ve oturun. Yatarken de önce oturun aynı; işlemin tam tersini uygulayın.

                                                                                           
Boyun Sırt Gerdirme

  Gevşeme egzersizinden sonra egzersizlere ayakta
bel egzersizleri yapılan hareketlerle devam edilmelidir. Baş öne ve arkaya doğru
yavaşça eğilir. Daha sonra baş sağa ve sola doğru eğilir. Bu süre içinde başın dönmemesine özen gösterilmelidir.

                                                                                   Yarı Eğilme Pozisyonu
  Eller açılır ve sağ ve solda uyluk
bölgesine konurkenbel egzersiz vücut öne doğru eğilir. Bu hareket sırasında sırt kaslarınızı mümkün olduğunca germeye özen gösterin.

                                                                                           Yan Gerdirme
  Sol el havaya
doğru kaldırılır . Sağ el uyluk bölgesinebel egzersizleri, bel egzersiz yakın tutulur ve sağ tarafa doğru yavaşça vücut eğilir. Hareketin devamında gerdirme yavaş yavaş arttırılır. Daha sonra sağ el kaldırılarak sola doğru gerdirme sağlanır.