50 Yandan Sonra Da Egzersiz YapabilirsinizToplumun birçok kesimi 50 ya ve üzerindeki insanlarn egzersiz için yal olduunu düünür; sporun sadece çocukluk ve gençlik döneminde yapldna dair önyarglar bulunmaktadr. Oysaki hayat boyu hareketli kalarak, yaama daha olumlu bakmak ve sporla gençlik kazanmak mümkündür. Peki yallk döneminde egzersiz yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

50 Ya Üstü Egzersizlerde Püf Noktalar


Vücudunuzun, arabanz ya da dier kullandnz elektronik aletler gibi bakma ihtiyac olduunu düünenlerdenseniz mutlaka her yl genel kontrolden geçmeniz gerekmektedir. Her ey mükemmel, yemek yeme alkanlnz doru, kan basncnz normal, kilonuz istediiniz gibi ve kolesterolünüz olmas gereken seviyede. Ancak bir eksik söz konusu; EGZERSZ...

Egzersiz yoluyla salnzla ilgili birçok avantaj elde edebilirsiniz. eker hastal, kalp-damar hastalklar, kemik erimesi ve kanser gibi birçok hastalk riskini azaltabilirsiniz. Ayn zamanda kilo verip kilonuzu sabit tutabilirsiniz.

Gelelim neler yapabileceinize... Çocuklarnzla top oynayn, evinizdekiler veya malzeme odasn düzeltip temizleyin, varsa köpeinizle yürüyüe çkn, öle-akam yemek aralarnda yürüyün, hiçbir ey yapamyorsanz alveri merkezlerinde yürüyün, hafta sonu sporunuzu nemli ve scak ya da souk havalara karn mutlaka devam ettirin. Ancak spor ya sabah erken, ya da akam geç saatlerde yaplmaldr. Spor, doru zamanda ve gerekli ekilde yaplrsa hafta ba ie adale ars ya da kramp olmadan balayabilirsiniz.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Unutulmamas gereken en önemli nokta tok karnna sporun yaplmayacadr. Hele ar scak ve nemli havalarda, tok karnna yaplacak spor daima hayat riske atar.
 • Spor yaparken kyafet açk renkte ve terlemeye izin verecek ekilde olmaldr. Bir dier önemli nokta güneli havalarda mutlaka apka giyilmeli ve güne gözlüü taklmaldr. Souk havalarda da üümeyi önleyecek ve terletmeyecek giysiler tercih edilmelidir .
 • Egzersize bal kramplar adaleler içinde biriken laktik asitten dolaydr ve bu ksmen önlenebilir. Günlük 1000 mg antioksidan vitamin C alnmas buna ksmen yardmcdr.
 • Düük dozlarda potasyum (adaleyi kastran mineral) alnmas sonras adale kramplar, kaslmas azalabilir. Bu noktada unutulmamas gereken noktalardan biri de, spor öncesi ve sonras yenilecek muzun size faydasnn olacadr. Potasyum ile birlikte alnacak kalsiyum ve magnezyum en üst seviyede adale kuvveti için gereklidir.
 • Uzun yürüyülerde kompartman sendromunun, spora engel olmasna izin vermemelisiniz. Burada ar yüklenme sonras, bacan ön yüzünde adalelerin gerilmesinin ardndan damar, sinirlere ve adale klfna bask olur. Ayakta uyuma, ar ve ileriki dönemde fonksiyon kayplar olabilir. Balangçta hemen sporu brakmal, tekrarlarnda ise mutlaka bir doktora görünmelisiniz.
 • Ayak arlar ya da giyilen ayakkabdan dolay ayakta görülen vurmalar ve arlar, iyi destekli ayakkab giymekle en aza indirilebilirsiniz.
 • Enerji ihtiyacnz için esansiyel ya asitleri içeren somon, fndk ve bol tahll gdalardan almalsnz. Spor yapmadan önceki gün mutlaka yiyiniz.
 • Ayakta su toplamas varsa bunlar temizlenip temiz bir örtü ya da bantla kapatlmaldr. Topukta vurmay önlemek için aldnz ayakkabnn topuk ksmnn skmamasna dikkat ediniz ve her ayakkab içine mutlaka topuk rampas koyunuz.
 • Scak ve nemli havalarda sk sk bol su ya da sportif içecek içmelisiniz. Susuzluk sonras kan basnc düer, kalp atm hz artar. Uzun süreli sporlarda suyun yannda eker ve mineralleri de almay ihmal etmeyiniz.

Yallk ile gücünüzde, kalp ve damar kapasitesinde, metabolizma hznda, esneklikte azalma olur. Kadnlarda fazla olmak üzere osteoporoz riski artar. Hareketlilik azalr, yürüme hz ve admlarmz azalr. Dokunma, arya duyarllk bozulur, eklemlere daha fazla basnç biner.
Düzenli yaplacak egzersizlerle yar yarya bu fonksiyonel düüü yavalatabiliriz. Fiziksel hareketliliin hem fiziksel ve hem de psikolojik birçok faydas mevcuttur.

Devaml ve düzgün yaplan egzersizler ile;

Yalanma yavalar ve kendimizi daha iyi hissederiz. Enerji seviyemiz artar. Kalbimizin ve akcierlerimizin etkinlii artar ve koroner arter hastalklar riski azalr. Adale tonu ve kuvveti artar. Eklem, tendon ve balarn sertlikleri önlenir. Osteoporoz’a kar kemikler kuvvetlenir. Total kolesterol miktar düer, diyabet riski azalr. Denge ve kabiliyet artar. Büyük ve küçük tansiyonlar azalr.

Bunlarla birlikte kendinize güven ve görünümünüz deiir. Stres azalr ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Asla bir egzersiz programna balamak için çok geç deildir. Herhangi bir programa balamadan önce tbbi bir check-up’dan geçmelisiniz. Böylece egzersize mani bir durumunuz ya da sakatlanma riskinizin olup olmadn örenebilirsiniz.

3 ana dal egzersiz programnda önemlidir:

 • Esneklik, adelelerin ksa ve gergin olmasn önler ki bunlar sakatla neden olur. yi bir esneklik ile her türlü hareketi rahatlkla yapabilirsiniz.
  Egzersize balamadan önce mutlaka snmal ve germe hareketlerini yapmalsnz.

  Basit hareketlilik egzersizleri ile snmaya balanr, bu eklemlerin yalanmasna yardmc olur. Isnma srasnda eer herhangi bir ar hissedilirse asla zorlamamaldr.
 • kinci olarak aerobik çalmaya geçilir. Aerobik çalma program kalbiniz için en iyisidir.
  Aerobik egzersizler ritmik, tekrarlamal hareketlerdir. Bisiklet, yüzme ve jogging gibi bu hareketler kalp hzmz ve solunumu artrr. Yapabileceimiz kadar yapar ve yava yava artrrz.

  Bu çalmalarda yannzda olacak bir arkada sizi, sizde onu motive edeceksinizdir. Yürüyü, bisiklet ya da yüzme her ne olursa olsun belirli aralklarla ve düzenli olarak yaplmaldr.

  Aerobik egzersizin anlam oksijen ile çalmaktr, kalp hz ve solunum artar.
 • Üçüncü olarak güç egzersizleri yer alr. Adale ve kemik dokusunun zedelenmesini önler. Vücudunuzu daha kuvvetli hissedersiniz ve zedelenme riskiniz azalr.
  Hafif ve orta terlemelerde daha sk çalmaya devam edin. Bu vücudunuzun soutma sisteminin çaltn gösterir. Kalp ve solunum hznn artmas adalelere oksijen pompalandn gösterir.

  Çalmalar sonras birkaç gün adalelerde ac ya da ar görülebilir.

  Susadnz hissetmeyebilirsiniz, bundan dolay sk sk sv gda almalsnz.

Çalmalar srasnda daima vücudunuzu dinlemelisiniz. Göüste bask ya da gerginlik bununla beraber sol kola ve boyna uzanan ar ya da nefes almakta zorluk, çnlama ve bulant olursa derhal çalmay durdurmalsnz ve hemen DOKTORUNUZA BAVURMALISINIZ