Ayak Fonsiyonu ( TANI )

Op.Dr.İlhan DEMİRYILMAZ

Ayak Fonsiyonu ( TANI )

Ayak yapı ve fonksiyonlarının (biyomekanik ) analizini yapıyor ve nedene yönelik özel çözümler üretiyoruz.
Analizler,  ideal uzunluktaki  tartan parkurda statik ve dinamik ölçüm yapabilen yüksek teknolojiye sahip bilgisayar destekli footscan © (50cm) ayak basınç ölçme (pedobarografi) sistemleri kullanılarak yapılmaktadır. Analiz sonuçları, op..Dr. İlhan DEMİRYILMAZ tarafından değerlendirilmektedir..
1-Anatomik tabanlıklar: Piyasada hazır olarak satılan veya ayakkabı ve terliklerde bulunan tabanlıklardır.

2-Ortopedik tabanlıklar: Kişiye özel yapılan tabanlıklardır.

3-Akomodatif tabanlıklar: Kişinin problemine göre geçici bir süre kullanım için tasarlanıp üretilen tabanlıklardır.

4-Fonksiyonel tabanlıklar: Devamlı kullanım için kişiye özel tasarlanıp hazırlanan tabanlıklardır. Bu tabanlıklar, kişinin ayak yapısını gerektiği kadar destekler ve ayak fonsiyonundaki aşırılıkları engelleyerek ayağın güvenli sınırlar içinde hareket etmesini sağlar.
Kişiye özel tasarlanmış olmalıdır.

Tabanlık yapımı için kullanılan malzemelerin zehirli ve kanserojen madde içermediğine dair geçerli kuruluşlardan sağlık onayı olmalıdır (D3D tabanlık ürünleri Avrupa Birliği Sağlık Uygunluğu onaylıdır ). bu çocuklar açısından çok daha büyük önem taşımaktadır.
İyi bir tabanlık aşağıdaki bilgilere göre tasarlanmalıdır:

Ayağın yapısı : Ayağın medial (iç), transvers (ön), lateral (dış) kavis (ark) yükseklikleri
Ayağın fonksiyonu: Ayağın sadece dinamik (yürüme ve koşu) analizleri ile anlaşılabilir içe ve dışa basma oranları ve zamanlaması ölçümleri.
Tabanlığın sertliği ve kalınlığının belirlenmesi: Kişinin ağırlığı, aktivitesi (işi, yaptığı spor, vs ), hastalığı (diyabet, vs) veya problemine göre belirlenmeli
Klinik bilgi ve problemleri
Duruş, denge, basma ve yürüme bozuklukları.
Ayak (topuk, taban, parmak) ve ayak bileği ağrıları
Bacak, diz, kalça, bel, sırt, boyun, omuz, çene ağrıları
Çabuk yorulma , kas krampları, akciğer kapasitesinde azalma
Ayak bileği burkulmaları
Halluks valgus (başparmak çıkıntısı-bunion), halluks rijidus, çekiç parmak ve diğer küçük parmak problemleri, tırnak batması, sesamoid problemler, morton ayak, metatarsalji, morton nöroma, nasır ve plantar verrü (taban siğili), medial plantar neuropraksia (joggers foot), taban çökmesi, yüksek taban, topuk dikeni-plantar fasiit, posterior tibial tendon disfonksiyonu, tarsal tünel sendromu, aşil tendon problemleri, haglund hastalığı, stres kırıkları, ayak ile ilgili kas ve tendon zorlanmaları , eklem kıkırdak lezyonları ve bağ-kapsül zorlanmaları, kompartman sendromları, bacakta fonksiyonel kısalık, omurga eğrilikleri.
Ayağınızın yapısı ve fonksiyonundaki bozukluklar duruşunuzu, dengenizi, yürüyüşünüzü, koşunuzu ve diğer aktivitelerinizi olumsuz yönde etkileyerek günlük yaşam ve spor performansınızı kötü etkileyebileceği gibi ayaktan başlayarak vücudunuzun hemen her bölgesinde problemlere neden olabilir.
Ayak üzerinde günlük aktivitesi yoğun olanlar, spor yapanlar veya spora başlayacak olanlar, hamileler,  şeker hastaları, dolaşım bozukluğu olanlar, romatizmal hastalıkları bulunanlar, çocuklar, yaşlılar, fazla kilo problemi olanlar ve kilo veremeyenler.
- Kişiye özel D3D Ortopedik tabanlık (akomodatif, fonksiyonel)
- Doğru ayakkabı seçimi
- Problemlerin çözümüne özel egzersiz reçetesi
Çözümler nedene yönelik oluşturulduğu için;
Performansınızın olumlu yönde ilerlemesini,
İleride oluşabilecek problemlerin engellenmesini,
Var olan problemlerinizin ise daha hızlı iyileşmesini ve tekrarlamamasını sağlayacaktır.