KÖK HÜCRE NEDİR ?

Op.Dr.İlhan DEMİRYILMAZ

KÖK HÜCRE NEDİR ?

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreler vücudumuzda bütün doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler sınırsız bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudumuzdaki kemik, kas, kıkırdak, karaciğer, sinir ve cilt hücreleri gibi hücrelerin hedefleri bellidir ve bu hücreler bölündükleri zaman kendileri gibi hücreler oluştururlar. Oysa kök hücrelerin bu hücrelerden farklı olarak belirlenmiş bir fonksiyonları yoktur. Bu yüzden aldıkları sinyale göre farklı hücre tiplerine dönüşebilirler.

Erişkin kök hücreler farklılaşmış dokularda bulunan ancak farklılaşmamış hücrelerdir ve her yaştaki insanda bulunurlar. İhtiyaç duyulduğunda bulundukları dokudaki değişik hücre tiplerine dönüşürler. Erişkin kök hücreler, organizma yaşadığı sürece kendi kopyalarını üreterek çoğalırlar. Bu hücreler bulundukları dokularda eskiyen, hastalanan veya ölen hücrelerin yerine yenilerini üreten yedek parça kaynakları olarak görev yaparlar.

Erişkin kök hücreler erişkinde kemik iliği, yağ dokusu, periferik kan, kalp, böbrek, beyin, deri, göz, sindirim sistemi, karaciğer, pankreas, akciğer, meme, over, testis, prostat ve dişte tesbit edilmiştir. Erişkin kök hücrelerinin embiryolojik hücrelere göre daha kısıtlı  farklılaşma potansiyeleri vardır ve daha sınırlı sayıda progenitör hücre oluşturabilirler. Bazı fizyolojik ve patalojik durumlarda diğer uzak dokulara yayılabilirler. Kök hücrelerin bu özelliklerinden faydalanarak kemik, kas iskelet sistemi hastalıklarında kök hücre tedavileri uygulanabilir.

Otolog kök hücre tedavilerinin başlıca kullanım alanları:

Eklem kıkırdak bozukluklarında

Artritler ve kireçlenemelerde

Omurga ve intervertebral disk rejenerasyonlarında

Sinir hasarlarında

Tendon ve bağ problemlerinde

Kaynama gecikmesi olan kırıklarda

Kalp krizi ve felçlerde

Romatizmal dejeneratif hastalıklarda

Diyabetik yaralar, Enfekte yaraların tedavisi

Akut yaralanmalar

Güç iyileşen yaralar, Dekubit ülserleri

Implant stabilizasyonunda

Kemik defektlerinde

Trigeminal nevralji, Herpes Zoster

Polinöropatiler

Tamamlayıcı kanser tedavilerinde

Anti-aging uygulamalarında,

Proloterapi uygulamalarında,

Medikal estetik ve güzellik amaçlı kullanımlar

Kırışıkların düzeltilmesi, saç problemlerinde

Yara izlerinin giderilmesi

Keloid tedavisi, Akne tedavisi

Yanık tedavisinde

Yeni oluşmuş yaraların bakımı